Data
21
01
2021
Dzień Babci i DziadkaW tym tygodniu swoje święto będą obchodzić nasi ukochani seniorzy.
W czwartek 21 stycznia przypada Dzień Babci, a dzień później,
w piątek 22 stycznia — Dzień Dziadka.
W tym roku ze względu na sytuację epidemiologiczną nasi uczniowie nie mają okazji do tego, aby zaprosić Dziadków i Babcie do szkoły i osobiście złożyć życzenia od serca oraz zaprezentować pokaz artystyczny.
Dzieci ze ŚWIETLICY SZKOLNEJ pamiętając o tak ważnym dniu przygotowały kartki i laurki, które prezentujemy poniżej:




TROCHĘ O DNIU BABCI I DZIADKA
Wbrew pozorom tradycja honorowania w ten sposób naszych przodków wcale nie jest zbyt długa. W Polsce zaczęto ją kultywować dopiero w latach 60. ubiegłego wieku — głównie za sprawą prasy, tygodników dla pań oraz... Mieczysławy Ćwiklińskiej — słynnej "pani Mieci".
Choć mogłoby się wydawać, że Dzień Babci i Dziadka towarzyszą nam od zarania dziejów, to jednak wcale nie świętujemy tych dat tak długo, jak wydaje się większości z nas. Źródła historyczne wskazują, że w Polsce po raz pierwszy pomysł tej okazji do złożenia życzeń naszym dziadkom został opisany na łamach tygodnika "Kobieta i Życie".
Redakcja "Ekspresu Poznańskiego" postanowiła uczcić 85. urodziny popularnej aktorki teatralnej i filmowej — Mieczysławy Ćwiklińskiej (zwanej "panią Miecią") nie tylko specjalnym tortem z napisem "Dla Babci", ale także nieformalnym ustanowieniem nowego święta — Dnia Babci, który wówczas miał być obchodzony jedynie lokalnie w Poznaniu.
Pomysł spotkał się z takim uznaniem, że rok później (w 1965) podchwycił go stołeczny "Ekspress Wieczorny", a seniorki zaczęto obdarowywać z tej okazji słodkimi upominkami. Dziadkowie musieli poczekać na swoje święto aż do 1981 roku. Choć początkowo planowano, by dzień ten przypadał 30 maja — czyli wtedy, kiedy urodził się nestor polskiej piosenki Mieczysław Fogg, to jednak ostatecznie zdecydowano, by dziadkowie obchodzili swe święta w bardziej zbieżnych datach — po Dniu Babci 21 stycznia ustanowiono więc Dzień Dziadka — 22 stycznia.
« Wróć